Od momentu pojawienia się i zyskiwania popularności przez tzw. freak fighty , środowisko MMA jest podzielone na tych którzy uważają , że wspomniane gale mają niewiele wspólnego z tym pięknym sportem oraz na tych którzy po wielu transferach zawodników ze sportowych organizacji uważają, że granica między tymi dwoma światami coraz bardziej zanika. Dotyczy to również branży dziennikarskiej. Wiele portali piszę regularnie newsy na temat zawodników freakowych, gdyż nie ma co ukrywać w obecnych realiach klikają się one znacznie chętnie niż te na tematy typowo sportowe. Część portali jednak , zapewne zniesmaczona niektórymi zachowaniami do których dochodzi głównie podczas konferencji przed wspomnianymi eventami postanowiła skupić się jedynie na organizacjach sportowych.
Największy , najbardziej zasięgowy i najdłużej działający na rynku portal Mmarocks.pl oraz mający najwięcej obserwujących na swoim profilu na Facebooku portal MMA.pl regularnie dostarczają czytelnikom newsów dotyczących federacji freak fightowych czy też robią wywiady z zawodnikami , którzy tam walczą. W opozycji do nich największe portale , które dalej stawiają tylko na sam sport i krytykując tzw. freaki ograniczyły ich obecność u siebie do zera to przede wszystkim prowadzone przez Bartlomieja Stachurę Lowking.pl oraz redakcja Inthecage.pl.
Jeśli spojrzymy na pozostałe zasięgowe portale o mma w Polsce to zdecydowana większość idąc z trendem połączyła treści freakowe z tymi sportowymi . Tak stało się w przypadku Fansportu.pl , Strefamma.pl , Mymma.pl czy prężnie działających przy freakach Mmabnb.pl (MMA – bądź na bieżąco) , gdzie oczywiście też można znaleźć również sporo ciekawych treści sportowych. Co prawda w dużo mniejszym stopniu , ale treści na tematy freakowe są obecne także w przypadku Naszemma.pl oraz MMAfists.pl , gdzie jednak w ostatnim czasie jakiekolwiek treści pojawiają się niestety bardzo rzadko. Informacje ze świata freaków regularnie wrzuca także powstały niedawno portal Mwmma.pl. W momencie swojej aktywności freaki obecne były także na łamach portali Mma24.pl i Fighter.pl , które nie zamieszczają żadnych treści kolejno od lutego i połowy kwietnia tego roku.
Na budowanie zasięgów i grona swoich odbiorców wśród fanów typowo sportowych pośród mniejszych portali zdecydowała się choćby nasza redakcja , czyli portal Mmatopnews.pl , działający dopiero od kilkudziesięciu dni (wcześniej nasze treści można było znaleźć jedynie na naszych profilach w mediach społecznościowych). Innym przykładem pójścia “pod górkę” jest portal Polishfighters.info , którego redaktor naczelny Bartosz Oleś regularnie robi wywiady jeżdżąc po lokalnych galach MMA i promując w ten sposób miejscowych zawodników. Nieco inną tematykę, choć wierną sportowemu MMA prowadzi działające głównie na YouTube, Mmapunch.pl , które jednak jest też portalem , stąd musimy je uwzględnić w naszym zestawieniu.
Podsumowując… Na 16 portali o mma w Polsce tylko 5 skupia się wyłącznie wokół wydarzeń sportowych, natomiast pozostałe 11 w większym bądź mniejszym stopniu piszą na tematy związane z freakami.
Jako redakcja w żaden sposób nie oceniamy ani nie krytykujemy drogi , na którą zdecydował się każdy z wymienionych portali. Powyższy tekst ma jedynie pełnić rolę informacyjną i zwrócić uwagę fanom na to że takowy podział istnieje. Wnioski i przemyślenia zostawiamy czytelnikom do indywidualnej oceny.